Kapadokya Turları
 
60 milyon yıl önce ortaya çıkan ve dünyada benzeri olmayan Kapadokya'da özel tur talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz...

 

Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler ve kültürel öğelerle tüm dünyanın en önemli merkezlerindendir. Hele bir de yemek kültürü denilince Anadolu’nun lezzetler biyografisi gibidir. Dillenir, efsaneleşir.  Buğday ve bulgurun kutsal topraklarıdır. Hamur ve kıymanın aşkını mantıyla anlatır. Tandır ocaklarıyla, Anadolu’daki gelmiş geçmiş tüm atalarının adeta elini öper. Ölümsüzdür…Yemeğe ihtiyaçla değil, kültürle nefes verir. Bağlarını periler sular. Üzümün öyküleştiği yerdir. Küçük Asya’nın gurmesidir.

 

Kapadokya Lezzetleri turunda, geçmişten bugüne uzanan tüm bu öykülerin içine gireceğiz. Turumuzda özgünü, doğalı ve yöreseli sunacağız.

 

1. LEZZET İSTASYONU : GÖRE KASABASI KARAFIRINI / KÖY KAHVALTISI (08-00-09.00)

 

Karafırın, tüm köylünün kullandığı yöresel ekmek fırınıdır. Özellikle düğünlerde, bayramlarda, mevlütlerde hala imece usulü tüm kasabalıların bir araya gelip birlikte ekmeklerini, yufkalarını yaptıkları yerdir. Yine kasabalı hanımların bize ekmek yoğurmayı, teknelere, sinilere koymayı göstereceği bu bölümde, çömlek peyniri, tereyağı, bölgede lezzeti ve kıvamıyla ün salmış pekmez ve odun ateşinde pişmiş çayımızla, bizim için pişirilmiş dumanı tüten ekmeklerden tadacağız. Karafırın ekmeği ve yufka ekmeklerimizden dilersek kendimiz için satın alarak kasabalı hanımlarımızın emeğine de destek olabileceğiz.

 

2. LEZZET İSTASYONU: UÇHİSAR KADIN KALKINMA DERNEĞİ / MANTI - ASİDE TATLISI YAPIMI & SARMA-KURU DOLMA TADIMI

( 09:30 – 11:30 )

 

Uçhisar Kadın Kalkınma Derneği, günümüz Türkiye’sinde kadına dair sosyal projelerin en anlamlı ve güzel örneklerinden biridir. Bölge kadınlarının gündelik zorunluluklarını, sanata, ustalığa dönüştürdükleri yerdir.  Yine anaçtırlar ve yine Türk misafirperverliğinin neferleridirler. Fakat aynı zamanda artık birer aşçı, sanatçı ve hatta esnaftırlar. Bünyesinde atölye, sunum mutfağı, restoran, kış bahçesi, dış bahçe, tandır evi (henüz tamamlanmadı) ve hanımların kendi ürünlerinin satıldığı bir mağaza bulunmaktadır. Bizler de atölyede mantı ve yağlama hamurlarını onlarla birlikte yoğuracak, açacak, iç harcı hazırlayarak mantılarımızı dizecek,  kapatacak, pişirecek ve de tadacağız. Aside tatlısı yapımını da öğreneceğiz. Yine kuru patlıcan ve biber dolma, sarma, tarhana, erişte gibi Türk Mutfağının temsili lezzetlerinin Kapadokya tariflerini alacak, bizim için hazırlanan tadımlıklardan deneyeceğiz.

Adeta yöresel bir yemek okulu olan dernekten tüm yemeklerin tariflerinin de bulunduğu temsili ve hatıra amaçlı sertifikalarımızı alacağız.

 

3. LEZZET İSTASYONU: ORTAHİSAR TANDIR EVİ / TANDIR ÇORBASI & ÇÖMLEK KEBABI - VADİ YÜRÜYÜŞÜ & KÜLTÜR MÜZE GEZİSİ

( 12:00 – 14:30 )

 

Ortahisar Kalesi ve vadi manzaralı tandır evinde pişirim süresi 8 - 10 saati bulan testi kebabının ve yine 3 - 4 saati bulan tandır çorbasının hazırlanışını görecek, bizim için hazırlanmış tadımlıkları yine bir İç Anadolu klasiği olan yayık ayranı eşliğinde deneyeceğiz. Tandır evinin çay ikramlarıyla eşsiz manzarayı fotoğrafladıktan sonra vadinin içinden Ortahisar Kasabası’nın merkezinde bulunan Kültür Müze’ye doğru yürüyeceğiz. Bölgenin ilk özel müzesi unvanına sahip, bünyesinde yöresel restoran da bulunduran 12 odalı, Kapadokya insanın sosyal yaşamını anlatan etnografya müzesini ziyaret edeceğiz.

 

4. LEZZET İSTASYONU: FAHRİYE HANIM’IN MUTFAĞI / AĞPAKLA - BULGUR KÖFTE - KAYISI TATLISI 

( 15:00 – 16:30 )

 

Çok iyi bildiğimiz kuru fasulye yemeğinin yöresel ismidir ağpakla. Kapadokya usulü ağpaklayı bir ev hanımın elinden yemek en doğru haliyle yemektir. Biz de evini ve mutfağını bize açan Fahriye Hanım ile kimseye vermediği lezzet sırlarını paylaşacağız. Bulgur köfteyi tadacağız ve birlikte pekmezle pişirilen kayısı tatlımızı hazırlayacağız. Özlenen doğal yaşama tanıklık etme şansını bulacağız.

 

5. LEZZET İSTASYONU: İBRAHİMPAŞA KÖY KAHVESİ / KÖZDE TÜRK KAHVESİ- KÖFTÜR

( 17:00 - 17:30 )

 

İbrahimpaşa Köyü, eski adı Babayan olan tarihi dokusunu bozmamış yaşayan bir Rum yerleşkesidir. Yine yaşayan bir kültürün en güzel sembolüdür merkezdeki köy kahvesi. Her kim ki yolu düşer de uğrarsa kahveye, bir tatlı muhabbete tutuşur, tüm işi gücü unutur. Bilmem kahvesinden midir, 7’den 77’ye her misafiri başının tacı eden insanlarından mıdır, ama 40 yıl unutulmaz bir anı olarak gönüllerde kalır Babayan.

 

6. LEZZET İSTASYONU: KABAKÇEKİRDEĞİNİN ÖYKÜSÜ

 ( 18:00 – 18:30 )

 

Ürgüp merkezde bulunan kısmi üretim aktarında, ustamızdan kabak çekirdeğinin tarladan sofraya gelişinin öyküsünü öğreniyor ve fırınlanma işlemine tanıklık ediyoruz.

 

7. GÜRAY SERAMİK MÜZE GEZİSİ

( 19:00 – 20:00 )

 

Kapadokya mutfaklarının gerçek ustası Kızılırmak’tır. Tüm Anadolu’ya ustalık etmiş, yol göstermiştir. Her sofraya taht kurmuştur. Turumuzun son programına, yemeğin kültüre dönüştüğü yolculuğa tanıklık etmek için Avanos’a yol alıyoruz.

 

Katılımcıya Not: Dileyen konuklarımızla bir Türk klasiği olan OCAKBAŞI+RAKI+FASIL etkinliğine devam edebiliriz. (ekstra ücretlidir)

 

Tura dahil olan hizmetler:

  • Sigara içilmeyen, profesyonel tur kaptanı eşliğinde Konforlu- Lüks, seyahat sigortalı, tur araçlarıyla programdaki tüm transferler

  • Programdaki tüm tadımlar

  • Deneyimli, Profesyonel kokartlı Türkçe rehberlik hizmetleri

  • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri

  • Araç park ücretleri

 

Notlar:

  • Lütfen aile indirimi ve kalabalık grup taleplerinizde indirim almak için başvurunuz.

  • Bu programın gidişatında rehber ve tur şirketi uygun olmayan hava koşulları ve buna benzer aksiliklerle karşılaşılması durumunda, programı büyük ölçüde aksatmamak koşuluyla değişiklik yapabilir. Bazı müze ve ören yerlerinin kapalı olduğu günlere denk geldiğinde ise, katılımcılara danışmadan, bilgi vermek kaydıyla bu gezi noktasını programdan çıkarabilir. Hava koşulları ve olası iptaller konusunda bilgi almak için bir gün öncesinden seyahat danışmanınıza / seyahat acentanıza danışınız.

  • 10 kişi ve üzeri özel gruplarınız için, özel fiyat istemeyi unutmayınız.

 

KAPADOKYA TURLARI

KAPADOKYA LEZZETLERİ TURU

testi-kebabi-5
yaglama
SARMA
manti-tarifi
labneli-kayisi-tatlisi
kayısı tatlısı
karafırın ekmek
KABAK
guvecte-fasulye
dolma
kuru-dolma
yufka-gozleme
kultur(34)
közde türk kahvesi

Adınız Soyadınız *

E-mailiniz *

Mesajınız

Tebrikler! Mesajınız alındı.