SATRAPIA BOUTIQUE CAVE HOTEL

turuncu2
turuncu1
turuncu0
konaklar
kaya2
kaya1
havuzlu11
havuzlu4

ORTAHİSAR / ÜRGÜP / NEVŞEHİR

Satrapia İsminin Hikayesi

Satraplık, İran medeniyetinde ülke topraklarının ayrıldığı idari birimlere

(eyaletlere) verilen ad veya Persler’in valilik atamaları olarak da adlandırabileceğimiz sistemdir. Pers İmparatorluğu mutlakiyetle yönetilmiştir. Pers hükümdarının yetkileri sınırsız olup istekleri kanun niteliği taşımıştır.

 

Ülke satraplık adı verilen eyaletlere bölünmüştür. Satraplıklar satrap adı verilen ve Pers soyluları arasından seçilen kişiler tarafından yönetilmiştir. I. Darius tarafından geliştirilmiş sistem M.Ö. 340 yıllarında kullanılmaktaydı. Persler, Ege Denizi’nden Hindistan’a kadar olan topraklarını yönetebilmek için bu satraplıkları kurdular.

O zamanlardan bu zamanlara kalan nadir şeylerden bir tanesi Satraplık yönetimi.
O zamanlar satraplık ile yönetilen tüm bölge, yine satraplık egemenliğinde. Tek farkı, günümüzdeki adının “Valilik” olması.
Hakkımızda bölümünde anlattığımız üzere, satraplık ; otel hikayesinin de çıkış noktası.

Eski Nevşehir Valisi Sn. Alaattin Turhan ve eşinin mütevazi evinin ve bulunduğu arazinin daha yaşanılabilir bir hale gelmesi için yapılan çalışmalar sonucunda,
doğal yaşam kayaları ile birlikte toplamda 10 odaya ulaşıldı ve bu sayı, bölgede bir butik otel oluşturulması sürecinde ilk adım oldu.

Geçen seneler ve harcanan bol emek neticesinde yaklaşık 3000 m² alana yayılmış ve doğal haline teknolojinin tüm imkanları eklenmiş,
toplam 29 odalı bir tesis yaratıldı.

DOĞA İLE TARİHİN KESİŞTİĞİ YERDE ! 

Erciyes Dağı’nın beyaz eteklerinin eşlik ettiği Satrapia Hotel, Ortahisar’da bulunmaktadır. Nevşehir-Ürgüp karayolu üzerinde bulunan; Ürgüp’e 5 km uzaklıkta olup, etrafı Kızılçukur Vadisi, Ürgüp Üç Güzeller Peri Bacaları ve muhteşem üzüm bağlarıyla çevrili olan Ortahisar’da Türkiye’nin en büyük Peri Bacası olarak bilinen, 110 metre boyundaki Ortahisar Kalesi bulunmaktadır. Ortahisar Kalesi, Satrapia Hotel’e sadece 232 m. uzaklıktadır. Kalenin eteklerinde Kapadokya’nın karakteristik sivil mimari örnekleri bulunmaktadır ve yıl içerisinde birçok turisti ağırlamaktadır.

Satrapia’ya komşu olan diğer kale ise, tarihi Kapadokya bölgesinin önemli yapılarından biri olan ve eski dönemlerde savunma ile yaşam alanı olarak kullanılan İshak Kalesi’dir.

Bu iki önemli kaleyi birbirine bağlayan bir tünel olduğu ve savaş dönemlerinde haklın bu tünelle ibadethanelerine ve evlerine gittiği bilinmektedir.

Ortahisar vadilerinin yamaçlarına oyulan soğuk hava depolarında yörede yetişen patates ve elma, Akdeniz Bölgesi’nden getirilen portakal ve limon saklanmaktadır. Ortahisar vadilerinde son derece ilginç manastır ve kiliseler bulunmaktadır. Bunlar Sarıca Kilise, Cambazlı Kilise, Tavşanlı Kilise, Balkan Deresi Kiliseler, Hallaç Dere Manastırı’dır.

Kısacası, Karya Konak’tan Miletos Konağı’na uzanan Satrapia Boutique Hotel tesisinde eşsiz bir doğa ve tarih, her anınızda size eşlik edecek kadar yakınınızdadır.

Fiyat İçin Lütfen İletişime Geçiniz

Adınız Soyadınız *

E-mail *

Mesajınız

Tebrikler! Mesajınız alındı.